logoPK

Planirajte, radite, proveravajte i delujte kvalitetno

Nova 4 standarda usvojena metodom prijevoda

Nova 4 standarda usvojena su u BiH metodom prijevoda i to su:

 

1. Standard BAS EN 716+Cor1:2021

Peto izdanje bosanskohercegovačkog standarda BAS EN 716-1+Cor1:2021, Namještaj – Dječiji krevetići i sklopivi dječiji krevetići za kućnu upotrebu – Dio 1: Sigurnosni zahtjevi, usvojeno je metodom prijevoda putem Tehničkog komiteta BAS/TC 42, Drvo i proizvodi od drveta.

Standard BAS EN 716-1+Cor1:2021 propisuje zahtjeve sigurnosti dječijih krevetića za kućnu upotrebu s unutrašnjom dužinom većom od 900 mm, ali ne većom od 1400 mm.

Zahtjevi se primjenjuju na potpuno sklopljene krevetiće koji su spremni za upotrebu. Za krevetiće koji se mogu transformisati u druge elemente npr. komode za presvlačenje, dječije ogradice, mogu se primijeniti dodatni zahtjevi. Ovaj evropski standard se ne primjenjuje na nosiljke, dječije krevetiće i kolijevke za koje postoje posebni evropski standardi.

 

2. Standardi za drvene podove i parkete

Treće izdanje standarda BAS EN 13489:2021, Drveni podovi - Višeslojni parketni elementi i treće izdanje standarda BAS EN 14342:2021, Drveni podovi i parket – Karakteristike, ocjenjivanje usaglašenosti i označavanje, usvojeni su metodom prijevoda putem Тehničkog komiteta BAS/TC 42, Drvo i proizvodi od drveta, Instituta za standardizaciju BiH.

Standard BAS EN 13489:2021 utvrđuje karakteristike višeslojnih parketnih elemenata za unutrašnju upotrebu kao podove.

Standardom BAS EN 14342:2021 definišu se i utvrđuju odgovarajuće karakteristike i zahtjevi za drvene podne proizvode i parkete s ravnom površinom, kao i odgovarajuće metode ispitivanja za određivanje njihove podesnosti za upotrebu pri unutrašnjem oblaganju podova, uključujući i potpuno zatvorene prostore javnog prijevoza. Ovaj evropski standard osigurava ocjenjivanje usklađenosti, kao i zahtjeve za označavanje drvenih podnih proizvoda i parketa. Također, standardom su obuhvaćeni drveni podni proizvodi i parketi sa ili bez boje, premaza, laka, voska ili ulja.

 

3. Novi standard za eurokodove

Institut za standarizaciju BiH je metodom prijevoda usvojio standard BAS EN 1992-4:2021, Eurokod 2 – Projektovanje betonskih konstrukcija – Dio 4: Projektovanje spojnih sredstava za betonske konstrukcije, koji je identičan evropskom standardu EN 1992-4:2018, Eurocode 2 - Design of concrete structures - Part 4: Design of fastenings for use in concrete i ima status bosanskohercegovačkog standarda.

Standard BAS EN 1992-4:2021 daje proračunsku metodu za spojna sredstva (spojeve konstruktivnih elemenata i nekonstruktivnih elemenata s konstruktivnim komponentama) koja se koriste za prenošenje dejstva na beton. Ovaj standard ne pokriva proračun pričvršćivanja.

Prijevod standarda pripremio je Tehnički komitet BAS/TC 61, Projektovanje građevinskih konstrukcija – Eurokodovi 2, 4 i 6.

 

4. Standard BAS EN ISO 9712:2021

Drugo izdanje standarda BAS EN ISO 9712:2021, Ispitivanje bez razaranja – Kvalifikacija i certifikacija IBR osoblja, usvojeno je metodom prijevoda putem Tehničkog komiteta BAS/TC 24, Ispitivanje bez razaranja.

Izvorni tekst međunarodnog standarda priprеmiо је Tehnički komitet ISO/TC 135, Non-destructive testing, u saradnji s Tehničkim komitetom CEN/TC 138, Non-destructive testing, čiji je sekretarijat pod nadležnošću AFNOR-a.

Standard BAS EN ISO 9712:2021 specificira zahtjeve za principe kvalifikacije i certifikacije osoblja koje izvodi industrijsko ispitivanje bez razaranja (IBR).

Sistem specificiran u ovom međunarodnom standardu se također može primijeniti i na druge IBR metode ili na nove tehnike s uspostavljenom IBR metodom pod uslovom da postoji sveobuhvatna shema certifikacije i ako je metoda ili tehnika obuhvaćena međunarodnim, regionalnim ili nacionalnim standardima ili novom IBR metodom ili je tehnika dokazana kao efikasna na zadovoljstvo certifikacionog tijela.

 

 

Izvor: isbih.gov.ba