Evropska komisija nastavlja da se bavi pristupom harmonizovanim standardima nakon presude u slučaju C-588/21 P, kojom je određeno da određeni harmonizovani standardi na koje se poziva zakonodavstvo EU moraju biti javno dostupni.
Komisija radi sa evropskim i međunarodnim organizacijama za standardizaciju na stvaranju održivog rešenja za javni pristup ovim osnovnim standardima.
- Komisija EU, u saradnji sa CEN-om i CENELEC-om, uvela je decentralizovane čitaonice integrisane sa platformama nacionalnih tela za standardizaciju, uključujući npr otvorenu virtuelnu sobu Danskog instituta za standarde. Ove čitaonice omogućavaju lični pristup usklađenim standardima zaštićenim autorskim pravima CEN-a i CENELEC-a.
- U toku su pregovori sa ISO i IEC oko harmonizovanih standarda zasnovanih na međunarodnim standardima. Iako je određeni pristup odobren u pojedinačnim slučajevima, ISO i IEC su pokrenuli pravni postupak jer nije postignut formalni sporazum.
Evropska komisija ostaje posvećena razmatranju zahteva u vezi sa pristupom dokumentima, obezbeđujući poštovanje sudske presude. Međutim, neslaganja sa ISO i IEC naglašavaju složenost balansiranja zaštite autorskih prava sa javnom dostupnošću.
Više informacija je dostupno u ovoj objavi Danskog instituta za standarde.
Za dublje razumevanje problematike ove teme, pogledajte tri povezana članka koja je istražuju:
- Komisija EU nalaže slobodan pristup harmonizovanim standardima u virtuelnim čitaonicama - govori o početnim koracima Komisije ka pristupačnijim standardima.
- Veliko proširenje čitaonice: Danski standardi sada prikazuju 68 harmonizovanih standarda - objašnjava kako je "Dansk Standard" integrisao pristup u svoju veb prodavnicu.
- ISO paradoks: osnovni standardi pod naplatom - istražuje izazove u balansiranju potrebe za dostupnošću standarda, sa interesima za autorska prava organizacija koje su donele standarde.