logoPK

Planirajte, radite, proveravajte i delujte kvalitetno

Najčešće nepravilnosti u medu i gotovim jelima

Analize o kvalitetu hrane pokazuju da se u BiH najviše mešetari sa medom i gotovim jelima, zbog čega iz udruženja za zaštitu potrošača apeluju na građane da kupuju kod provjerenih trgovaca.

 

U Agenciji za bezbjednost hrane BiH kažu da su lani, uključujući uzorke vode za piće, sprovedene laboratorijske analize 47.614 uzoraka od čega je 5,6 odsto bilo neodgovarajućih, što je u okviru višegodišnjeg prosjeka.

"Na temelju prikupljenih podataka o rezultatima fizičko-hemijskih analiza hrane lani je analizirano 6.711 uzoraka, od čega je neodgovarajućih bilo 1,86 odsto uzoraka i to je najveći broj neusklađenih uzoraka bio u medu i ostalim pčelinjim proizvodima, čak 12,53 odsto, zatim složenim jelima i gotovim proizvodima 4,01 odsto, aromatiziranoj vodi, piću na bazi vode i sličnim proizvodima 3,85 procenata, te uljaricama-sjeme i plodovi, u procentu od 3,28", naveli su u Agenciji povodom Svjetskog dana bezbjednosti hrane koji se obilježava 7. juna.

Predsjednik Udruženja pčelara “Kesten” iz Bratunca Marko Živković rekao je za “Glas” da nije iznenađen što se med našao na prvom mjestu, jer lažni pčelari u njega miješaju dio šećera.

"To onda u suštini nije pravi med, nego je mješavina prirodnih sastojaka sa šećerima. To rade iz finansijske koristi, ali svaka analiza pokaže pravo svojstvo meda", rekao je Živković, dodajući da se takav med obično prodaje u manjim količinama i po pijacama.

Izvršna direktorka Udruženja građana “Oaza” Trebinje Nedeljka Neška Ilić kazala je da su prije nekoliko godina radili analizu o kvalitetu meda i pčelinjih proizvoda na području Hercegovine, te da samo proizvod jednog proizvođača nije zadovoljavao kvalitetom.

"Svi smo svjedoci šta se dešava na tržištu i od čega se sve može med napraviti. Mi apelujemo na potrošače da uvijek kupuju od onoga koga znaju, gdje je provjerena kvaliteta", kazala je Ilićeva.

 

 

Izvor: glassrpske.com