Konferencija „Quality as Concept 2018“ je uspešno održana u petak 05.10.2018. godine u hotelu Falkensteiner, u Beogradu.
Svi učesnici skupa su mogli da čuju primere primene alata upravljanja kao što su Lean, Six Sigma, SPC – Statistical Process Control, MSA – Measurement System Analysis, Error Proofing, Poka Yoke, Scrum, OEE – Overall Equipement Effectiveness u proizvodnji, i druge, kao i da govornicima postave dodatna pitanja, a tiču se njihove praktične primene.
Veliki broj učesnika, kao i govornici koji su sa neskrivenim entuzijazmom iznosili svoje primere iz prakse, učinili su ovu konferenciju veoma uspešnom.
Da LEAN omogućava da se uradi više sa manje, potvrđuje i Milica Lango, Business and Process improvement Specialist iz kompanije Geodis. Potreba za uvođenjem ovih alata je, kako kaže došla prirodno, sa osnivanjem firme Geodis u Srbiji 2016. godine, a tada je upotreba Lean-a bila integrisana sa poslovanjem firme.
"Mi smo korišćenjem Lean-a optimizovali radne pocese, smanjili vreme trajanja samog procesa, kao i potrebu za angažovanjem dodatnih resursa, sredili radno kruženje a samim tim i povećali zadovoljstvo klijenta", objasnila je Lango.
Primena alata omogućava i rešavanje dugogošnjih problema kako u proizvodnji tako i u ostalim sektorima. Tako i prednost korišćenja alata kao što je A3 izveštaj, jeste brži i jednostavniji pregled podataka.
Sve je na jednom mestu, transparentno, otvoreno i dostupno svima, objasnila je Dragana Subotić inženjer integrisanih menadžment sistema u kompaniji Continental Subotica.
"Sa ovim izveštajem ne morate da vodite 3,4 eksel tabele, na različitim lokacijama, da zovete različite ljude kako biste se informisali. A3 izveštaji su otvorenog tipa nalaze se u pogonu, svaki zaposleni može da vidi kako je neki problem rešen i da to rešenje primeni za potencijalno neki problem koji može da nastane u njegovom timu. To znanje treba da se koristi u kompaniji a ne da bude u nekom folderu, na nekom serveru, koji niko neće koristiti. Sa A3 izveštajom, problem se rešava duži vremenski period, ali kada ga rešite, taj problem je konačno rešen i neće se ponavljati", zaključila je Subotić.
Alati mogu da se koriste u cilju identifikacije mogućih problema kao i za analizu rizika, rečeno je na konferenciji.
"Efikasna primena alata moguća je i za utvrđivanje verovatnoće nastanka defekta u svakom od procesnih koraka, od proizvodnje, ulaznog materijala pa do momenta isporuke korisnicima", objasnio je za eKapiju, Miloš Puzić, rukovodilac službe održavanja u kompaniji Hemofarm Vršac.
"Ako mi dizajniramo neki proces ili sistem, alat možemo da koristimo kako bi efikasno utvrdili šta može poći loše, zbog čega bi nastao neki deficit, ili otkaz konkretno. Primena alata FMEA (Failure Mode and Effects Analysis), konkretno u procesu evaulacije dobavljača, omogućila nam je analizu uzroka problema", rekao je Puzić.
Jedan od čestih problema sa kojima se susreće IT industrija je nepostajanje stalnih timova, tj. često odlaženje zaposlenih i dolazak novih, na čiju je obuku i prilagođavanje potrebno iznova izdvojiti vreme i energiju.
U kompaniji ActiveCollab ističu da primenom ovih alata, između ostalog i alata SCRUM i LEAN, jedna od višestrukih prednosti je i stvaranje stalnih timova.
"Mi smo imali probleme sa stalnim protokom zaposlenih, menjanja radnih mesta, jer to je česta pojava u IT industriji. Sada imamo grupe, koje zajedno rade već godinama, i stvorili smo tim koji je stabilan i uliva poverenje", objasnio je Ilija Studen.
Takođe, i ostali govornici: Danijel Suhanji iz kompanije CooperStandard, Ivan Radulović W-Business, Aleksandar Arsić Elplant i Rolf Ofen iz IO-MQS Consulting-a iz Nemačke su objasnili kako i drugi alati / modeli upravljanja, softveri koji ih podržavaju, kao i strukturne analize mernog sistema mogu da doprinesu poboljšaju poslovanja svake organizacije kroz podizanje nivoa kvaliteta proizvoda ili procesa to jest celog sistema poslovanja.
Osim izlaganja predavača, na konferenciji su se predstavili i mladi inženjeri, studenti završnih godina sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, Poljoprivrednog fakulteta, FON-a i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, a skup je zvanično otvoren od strane savetnika predsednika Privredne komore Srbije, Miroslav Miletić.
Velike pauze između predstavljenih primera prakse iskorišćene su za B2B i stvaranje mreža među samim učesnicima, a dale su mogućnost i kompanijama da na licu mesta regrutuju najperspektivnije studente četiri gorepomenuta fakulteta.
Konferenciju je podržala Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ), Privredna komora Srbije, istaknuti pojedinci iz sfere kojom se konferencija bavi kao: prof.dr. Ilija Đekić, eksperti Dušan Begović, Aleksandar Sarić, Katarina Bošković, kao i brojne medijske kuće koje se bave ekonomskim temama.
Marija Joksimović, glavni urednik Portala Kvalitet, koji je i organizator ove konferencije, u svom govornu na kraju događaja je, osim zahvalnosti svim učesnicima i partnerima, najavila sledeću konferenciju „Quality as Concept 2019“ koja će se održati 04.10. 2019. godine u Beogradu.
{gal preview_width=120 preview_height=80}images/media/2018_10_09_slike_sa_konferencije_qasconcept{/gal}