Energetska efikasnost je odnos između izlaznih performansi organizacije, njenih proizvoda ili usluga i za to utrošene energije na ulazu.
Na osnovu ovih parametara se definiše energetska performansa i njeni indikatori, na nivou organizacije i u relevantnim procesima, postrojenjima, imajući u vidu još i način korišćenja i količinu utrošene energije. Može da se kaže da je to način kako od finalne energije, koju plaća na ulazu, organizacija može da dobije što više korisne energije u svojim procesima.
Kako da organizacija, za istu količinu utrošene energije na ulazu, dobije veći izlaz, više proizvoda ili usluga, uz obezbeđenje svih njihovih potrebnih izlaznih karakteristika i parametara? Odgovor na ova pitanja je Implementacija standarda "ISO 50001:2018" za upravljanja energijom. Efikasno upravljanje energijom i resursima je jedan od ključnih elemenata održivog rasta i razvoja organizacije.
Zašto implementacija standarda i koji su benefiti?
Osnovni motiv implementacije standarda upravjanja energijom je smanjenje troškova i povećanje profita. Time se direktno otvaraju mogućnosti za održivi rast i razvoj organizacije.
Zatim, poboljšava se produktivnost, kvalitet i konkurentnost. Identifikuju se, vrednuju i prioritiziraju mogućnosti za unapređenje energetskih performansi organizacije kroz primenu energetski efikasnijih tehničko tehnoloških rešenja i mera. Obezbeđuje se usklađenost za zakonskim zahtevima kao i potrebama i očekivanjima zainteresovanih strana, te bolja reputacija organizacije, tj. korporativna posvećenost u pogledu zaštite životne sredine i upotrebe resursa kao i lanca snabdevanja.
Osnovne karakteristike standarda upravljanja energijom
Primenom standarda se obezbeđuje strateški pristup organizacije efikasnom korišćenju energije i resursa, što znači da se kroz analizu rizika i prilika uzimaju u obzir oni elementi iz konteksta organizacije koji mogu značajno da utiču na energetske performanse organizacije.
Plan za implementaciju:
• Prvi korak: Izrada GAP analize
Snimanje i analiza stanja u energetskom sektoru kompanije i upoređivanje sa unapred definisanim kriterijumima; Na kraju se definišu mere i akcije za usklađenost, uključujući i akcione planove za realizaciju.
• Sledeći korak: Izrada Energetskog pregleda u organizaciji u skladu sa standardom "ISO 50002:2014" za realizaciju еnergetskih pregleda. Utvrđuju se oblasti značajne potrošnje energije, indikatori energetskih performansi, energetske poredbene vrednosti kao i detaljan plan za prikupljanje i analizu energetskih podataka i parametara.
Napomena: Organizacija može da odmah krene u implementaciju ovog standarda, samostalno, bez prethodnih koraka ili uz korišćenje konsultantskih usluga, zavisno od raspoloživih resursa i znanja.
Krajnji cilj je potpuna implementacija ovog standarda, unapređenje energetskih performansi organizacije i sertifikacija od strane akreditovane sertifikacione kuće.
SGS nudi sertifikaciju zelene gradnje po EDGE globalnom standardu
Prema zvaničnim podacima UN za životnu sredinu, zgrade i njihova izgradnja čine 39% emisilje CO2 povezanih sa energijom. SGS u okviru svojih usluga može ponuditi i sertifikaciju zelene gradnje po EDGE globalnom standardu kao i usluge tehničkog konsaltinga za ulazak u proceduru sertifikacije po LEED standardu.
SGS stručnjaci uz upotrebu specijalizovanih softverskih paketa, analiziraju postojeće objekte ili koncept projekta za nove zgrade, daju konkretan pregled u vidu tehničkih rešenja u cilju smanjenja operativnih i energetskih troškova, kao i negativnog uticaja na okolinu. Cilj EDGE sertifikacije je da za minimum 20% smanji potrošnju energije, upotrebu vode i ugrađene energije u materijalima u poređenju sa lokalnim standardima i praksama. Više informacija možete pronaći na: Home - EDGE Buildings
Da bi se dobio LEED sertifikat, projekat "zarađuje" bodove pridržavajući se preduslova i kredita koji se odnose na ugljenik, energiju, vodu, otpad, transport, materijale, zdravlje i kvalitet životne sredine u zatvorenom prostoru. Projekti prolaze kroz proces verifikacije i pregleda od strane GBCI i dobijaju bodove koji odgovaraju nivou LEED sertifikata: sertifikovani (40-49 poena), srebrni (50-59 poena), zlatni (60-79 poena) i platinasti (preko 80 poena). Više informacija dostupno na: LEED rating system | U.S. Green Building Council (usgbc.org)
EDGE i LEED programi pomažu investitorima da ispune svoje ESG ciljeve (veza sa ESG poslovnim modelom i SGS "ESG Assurance Solutions") pružajući investitorima robustan i globalno priznat okvir zelene gradnje za merenje i upravljanje njihovim performansama nekretnina. Dodatno, pomažu investitorima da implementiraju prakse upravljanja da daju prioritet efikasnosti zgrade, smanje operativne troškove, povećaju vrednost imovine i osiguraju produktivnost, udobnost, zdravlje i dobrobit za stanare. Zelena ili održiva zgrada povećava efikasnost upotrebe energije, vode i materijala. Kao garancija potpune nepristrasnosti, SGS ne učestvuje ni u jednoj proizvodnji, poslovanju, niti finansijskim aktivnostima koje bi mogle da kompromituju njegovu nezavisnost i neutralnost. Ova suštinska vrednost i SGS globalna stručnost omogućavaju da ponudimo integrisan i transparentan pristup uslugama zelene gradnje. Oni gledaju na vaš građevinski projekat kao na povezani proces koji zahteva multidisciplinarne zadatke i veštine. SGS pristup vam pomaže u ispunjenju vaših ciljeva održivosti na vreme i u okviru budžeta. www.sgs.com
Celokupan sadržaj tematskog biltena pogledajte ovde.
Izvor: ekapija.com