Uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji i Ministarstvo zaštite životne sredine odabrali su najbolje predloge projekata koji su stigli kao odgovor na „Izazov za inovativna rešenja u oblasti cirkularne ekonomije”.
Ovaj javni poziv raspisan je u okviru projekta „EU za Zelenu agendu u Srbiji” u martu ove godine.
Stručni žiri je izabrao čak 29 projektnih predloga koji će dobiti mentorsku i tehničku podršku za dalji razvoj svojih ideja. Faza pripreme projekata za sufinasiranje počinje krajem avgusta i trajaće do decembra 2022. godine.
Među izabranim projektima su „New Pen“ – olovke i bojice od starih novina i recikliranog papira, Bio ćumur briketi od koštica šljive, Proizvodnja sintetičkog gasa iz poljoprvrednog otpada, Tranzicija otpadnog mulja do komposta.
Listu odabranih rešenja možete videti na linku: https://zelena-agenda.euzatebe.rs/public/articles/files/6-161.pdf
Naša nacionalna komisija Z183 Cirkularna ekonomija i upravljanje otpadom ide u korak sa razvojem ove oblasti na evropskom i međunarodnom nivou. U junu je objavljen standard SRPS Z.Z2.001 - Okvir za implementaciju principa cirkularne ekonomije u organizacijama – Uputstvo, koji je identičan sa britanskim standardom BS 8001.
Tri člana komisije su nominovani kao eksperti u ISO/TC 323 koji se bavi cirkularnom ekonomijom i to za radne grupe:
- ISO/TC 323/WG 1 Terminology, principles, frameworks and management system standard
- ISO/TC 323/WG 2 Practical approaches to develop and implement Circular Economy
- ISO/TC 323/WG 3 Measuring and assessing circularity
- ISO/TC 323/WG 5 Product circularity data sheet
Izvor: iss.rs