logoPK

Planirajte, radite, proveravajte i delujte kvalitetno

Objavljena studija o prevarama sa hranom u Srbiji i Hrvatskoj

Sveobuhvatna studija o prevarama sa hranom u Srbiji i Hrvatskoj otkriva uvid u nedavno uništavanje jedine evropske laboratorije za testiranje meda, akreditovane od strane EIM-IRMS sistema.

Izveštaj pod nazivom "Analiza problema ekonomskih prevara u prehrambenim proizvodima na tržištima Srbije i Hrvatske" izradio je Upravni odbor Klastera "UJEDINJENI ZA KVALITET", a koautori su Ivan Stanković (predsednik), Ivan Smajlović (potpredsednik), dr. med. Rodoljub Živadinović (član odbora) i Davor Sekulić (član odbora . Studija otkriva ozbiljne probleme u bezbednosti hrane i integritetu tržišta.

Ivan Stanojević, izvršni direktor ANA LAB-a i tehnički stručnjak u OIV-u, koji je takođe član naučnog odbora Evropskog udruženja pčelara i jedan je od autora studije, u objavi tvrdi da napad na njegovu laboratoriju ilustruje nalaze studije o otporu prema kontrolama prevare sa hranom.

Studija je otkrila da mnogi proizvođači i prodavci hrane koriste lažno označavanje i štetne sastojke, i da trenutne metode testiranja nisu dovoljne za otkrivanje ovih prevarantskih praksi, a legitimni proizvođači hrane se bore da se takmiče sa jeftinijim lažnim proizvodima koji preplavljuju tržište.

Izveštaj predlaže stvaranje nacionalnih radnih grupa za borbu protiv prevare sa hranom u Srbiji i Hrvatskoj, razvoj specijalizovanijih ustanova za testiranje i koordinaciju napora između policije, carinika i tržišnih inspektora. Takođe naglašava potrebu za nezavisnim nadzorom kako bi se sprečila korupcija u sistemima bezbednosti hrane.

"Analab" je bio dom EIM-IRMS sistema, jedine metode u Evropi akreditovane za detekciju svih vrsta dodanih šećera u medu. Krađu je prijavilo Udruženje pčelara Srbije (SPOS), koje je upozorilo da su nacionalna bezbednost i budućnost srpskog pčelarstva sada ugroženi. Krađa se dogodila ubrzo nakon što je testiranje meda u Srbiji zaustavljeno, a SPOS je tvrdio da je došlo do namernog ometanja i upozorio na pretnju uvoza lažnog meda.

Udruženje je pokrenulo kampanju prikupljanja donacija za obnovu laboratorije. Oni koji žele da pomognu mogu donirati putem službene stranice za prikupljanje sredstava.

Više informacija dostupno je u ovoj objavi Ivana Stanojevića.